Category Dom i ogród

Jak prawidłowo pielęgnować żywopłot w ogrodzie?

Żywopłot może wyglądać zjawiskowo pod warunkiem, że będziemy o niego należycie dbać. Nie jest to trudne zadanie, ale wymaga systematyczności i staranności. Pielęgnacja żywopłotu uzależniona jest w dużej mierze od tego, jakie składają się na niego rośliny. Za pomocą narzędzi możliwe jest nadanie żywopłotowi dowolnej formy. Staje się on wówczas praktyczną ozdobą ogrodową, która chroni przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz i wejściem na posesję nieproszonych gości.

Żywopłot jak marzenie

Jeśli komuś marzy się szczelny żywopłot, który będzie dekoracyjną osłoną ogrodową, powinien zdecydować się na taki dwurzędowy, sadząc drzewa/krzewy na odpowiednio przegotowanej glebie. Musi być ona potraktowana uprzednio nawozem czy kompostem, po czym przekopana i odchwaszczona. W przypadku żywopłotu bardzo ważne jest jego częste przycinanie. Regularne cięcia pobudzają rośliny zarówno do rozwoju, jak i do wzrostu. Jeśli już decydujemy się na żywopłot, należy zadbać jego dobrą prezencję. W przeciwnym razie stanie się mało estetyczny. Do przycinania żywopłotu potrzebny będzie odpowiedni sprzęt taki jak sekatory. Jeśli żywopłot jest już wysoki, warto wyposażyć się w nożyce na wysięgniku. Przy wyborze tego typu narzędzi należy mieć na uwadze wygodę ich użytkowania. Najlepiej sprawdzają się modele mogące służyć zarówno do przycinania żywopłotu, jak również do formowania go. Nożyce muszą mieć stabilne zasilane, najlepiej wbudowany akumulator, co ułatwia znacząco pracę.

Należy pamiętać o tym że każdy żywopłot jest inny, dlatego jego pielęgnacja może wyglądać nieco inaczej. Każdy jednak musi być podlewany, nawożony i przycinany. Jeśli nie mamy czasu czy nie pamiętamy o regularnym podlewaniu żywopłotu, warto zainstalować kropelkowy system nawadniania. W przypadku ukorzenionego już żywopłotu można podlewać go rzadziej, a w okresach suszy zwiększyć częstotliwość nawadniania. Ważne jest to, aby podlewać do korzeni a nie na rośliny, szczególnie podczas gorących dni. Przy częstym i mocnym przycinaniu żywopłotów kluczowe jest nawożenie. Najbezpieczniejszy jest kompost rozkładany dookoła roślin na wiosnę. Można też sięgnąć po nawóz dedykowany do żywopłotów. Należy go zastosować również w czerwcu i pod koniec lipca.

Na co zwrócić uwagę wybierając nawilżacz powietrza do domu?

Suche, mocno podrażnione oczy oraz kaszel to pierwsze objawy świadczące o tym, że powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych jest zbyt suche i jak najszybciej należy podjąć skuteczne działania zmierzające do poprawy sytuacji. Warto przy tym pamiętać o tym, że jakość powietrza (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz) ma bardzo duży wpływ nie tylko na komfort życia, ale również na zdrowie.

Jak skutecznie walczyć z nadmiernie suchym powietrzem w pomieszczeniach?

Najczęściej problem z suchym powietrzem pojawia się w okresie grzewczym, kiedy to pojawia się mnóstwo problemów nie tylko ze strony układu oddechowego. Pogarsza się w takim przypadku również jakość cery, organizm również jest tak osłabiony że nie jest w stanie pracować na najwyższych obrotach. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup najwyższej jakości nawilżacza powietrza, który raz na zawsze pozwoli zapomnieć o przykrych dolegliwościach związanych ze zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniach (najbardziej optymalna dla zdrowia wilgotność powietrza powinna wynosić 40-60%).

Nawilżacze powietrza – rodzaje

Wszystkie obecnie dostępne na rynku nawilżacze powietrza można tak naprawdę podzielić na trzy grupy:
– nawilżacze parowe są bardzo proste w działaniu, opartym na nagrzaniu wody przy pomocy specjalnej grzałki – po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wydziela się para wodna. Te urządzenia uznawane są za najbardziej wydajne, choć do ich działania niezbędna jest energia elektryczna (co z kolei przyczynia się do wygenerowania nie małych kosztów eksploatacyjnych);
– nawilżacze ultradźwiękowe w swoim działaniu zostały zaprojektowane tak, by cząsteczki wody, w ten sposób tworząc mgiełkę, która nawilża powietrze. Są nie tylko skuteczne w działaniu, ale również ich obszar działania jest dość szeroki (do 30 m2);
– nawilżacze ewaporacyjne są nie tylko skuteczne, ale również stosunkowo tanie w eksploatacji. Są to nawilżacze które w najzdrowszy i najbardziej naturalny sposób nawilżają pomieszczenie.

Czym się kierować wybierając nawilżacz powietrza?

Decydując się na zakup nawilżacza powietrza warto zastanowić się nad wyborem urządzenia z dodatkowymi możliwościami np. jonizacją (co pozwoli na efektowne pozbycie się elektrosmogu z pomieszczeń). Ciekawym rozwiązaniem może być także zakup urządzenia łączącego w sobie funkcję nawilżacza oraz oczyszczacza powietrza. Na rynku jest tak duży wybór tego rodzaju urządzeń, że z pewnością po intensywnych poszukiwaniach każdy znajdzie coś idealnie dostosowanego do własnych potrzeb.