Category Dom i ogród

Czy alpaki lubią być głaskane? Poznaj charakter alpak!

Alpaki należą do najbardziej przyjaznych ludziom zwierząt, jednakże na ich temat wciąż krąży wiele mitów. Niegdyś hodowane głównie na futro, dziś dla wielu są odpowiednikiem psa, z którym można spędzić czas. Z artykułu dowiesz się, dlaczego alpaki są tak uwielbiane, na czym polega alpakoterapia i jak przygotować się na pierwszą wizytę w hodowli alpak.

 

Alpaki – charakterystyka 

Alpaki to zwierzęta stadne, hodowane w warunkach gospodarczych już od 6 000 lat. Dorosłe alpaki mogą ważyć nawet 80 kilogramów, a ich wzrost nie przekracza zazwyczaj 1 metra. Wyróżnia je przyjazny charakter. Wbrew powszechnej opinii, nie są agresywne i raczej nie zdarza się, by pluły na ludzi. Takie zachowania są znakiem rozpoznawczym lam, które wizualnie są podobne do alpak  to zapewne główny powód strachu niektórych osób.

Już pierwsze zetknięcie się z tymi zwierzętami potrafi całkowicie zmienić ich postrzeganie. Oczywiście nie znaczy to, że nie zareagują na zaczepki i pozwolą się przytulać od pierwszych chwil spotkania. Na samym początku trzeba liczyć się z ich nieśmiałością, dlatego pozwólmy im zachować dystans. Niech podejdą same, kiedy będą gotowe i upewnią się, że nie stanowimy dla nich żadnego zagrożenia. Dobrym pomysłem na przełamanie pierwszych lodów jest poczęstowanie alpaki smakołykiem i pozwolenie jej na poznanie naszego zapachu. Warto spróbować się maksymalnie przy tym odprężyć, aby nie stresować zwierzęcia. Na farmy alpak raczej nie zaleca się przynoszenia swoich smakołyków, chyba, że zostanie to wcześniej uzgodnione z właścicielem. Na miejscu zazwyczaj nie brakuje przysmaków. Jeżeli nie jest to nasza pierwsza wizyta, możemy być pewni ciepłego powitania przez bujne czupryny, a wtedy pogłaskanie zwierzęcia będzie stanowiło obopólną korzyść.

Co lubią alpaki? Trzeba pamiętać o tym, że alpaki  tak samo jak ludzie  mają swoje osobowości. Każde spotkane przez nas zwierzę będzie nieco inne  jedno może wcale nie zgodzić się na kontakt fizyczny, drugie będzie jadło nam z ręki od pierwszych chwil spotkania. Kluczem do sukcesu jest rozpoznanie oraz uszanowanie granic.

Alpakoterapia – na czym polega?

Alpakoterapia może nie jest tak popularna jak inne zooterapie, ale zmienia się to z roku na rok. Na początku zdania co do jej skuteczności były podzielone, od jakiegoś czasu natomiast badania wykazują jednoznacznie, że przynosi ona wymierne korzyści pacjentom. Towarzystwa alpak często szukają osoby przygnębione i smutne, a chwile spędzone na farmie pozwalają zapomnieć o codziennych problemach. Niektóre hodowle jednak umożliwiają profesjonalną terapię, która pomaga radzić sobie z depresją, nerwicą, zespołem stresu pourazowego czy stanami lękowymi. Alpakoterapia zyskała również popularność wśród rodziców dzieci z zespołem Aspergera, ADHD czy autyzmem, ponieważ obecność tych przyjaznych futrzaków pozwala zniwelować niektóre objawy. Każdy psychiczny dołek stanowi dobrą wymówkę, aby spróbować odwiedzić alpaki, które być może okażą się wybawieniem od wielu stresów i negatywnych myśli.

Jak prawidłowo pielęgnować żywopłot w ogrodzie?

Żywopłot może wyglądać zjawiskowo pod warunkiem, że będziemy o niego należycie dbać. Nie jest to trudne zadanie, ale wymaga systematyczności i staranności. Pielęgnacja żywopłotu uzależniona jest w dużej mierze od tego, jakie składają się na niego rośliny. Za pomocą narzędzi możliwe jest nadanie żywopłotowi dowolnej formy. Staje się on wówczas praktyczną ozdobą ogrodową, która chroni przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz i wejściem na posesję nieproszonych gości.

Żywopłot jak marzenie

Jeśli komuś marzy się szczelny żywopłot, który będzie dekoracyjną osłoną ogrodową, powinien zdecydować się na taki dwurzędowy, sadząc drzewa/krzewy na odpowiednio przegotowanej glebie. Musi być ona potraktowana uprzednio nawozem czy kompostem, po czym przekopana i odchwaszczona. W przypadku żywopłotu bardzo ważne jest jego częste przycinanie. Regularne cięcia pobudzają rośliny zarówno do rozwoju, jak i do wzrostu. Jeśli już decydujemy się na żywopłot, należy zadbać jego dobrą prezencję. W przeciwnym razie stanie się mało estetyczny. Do przycinania żywopłotu potrzebny będzie odpowiedni sprzęt taki jak sekatory. Jeśli żywopłot jest już wysoki, warto wyposażyć się w nożyce na wysięgniku. Przy wyborze tego typu narzędzi należy mieć na uwadze wygodę ich użytkowania. Najlepiej sprawdzają się modele mogące służyć zarówno do przycinania żywopłotu, jak również do formowania go. Nożyce muszą mieć stabilne zasilane, najlepiej wbudowany akumulator, co ułatwia znacząco pracę.

Należy pamiętać o tym że każdy żywopłot jest inny, dlatego jego pielęgnacja może wyglądać nieco inaczej. Każdy jednak musi być podlewany, nawożony i przycinany. Jeśli nie mamy czasu czy nie pamiętamy o regularnym podlewaniu żywopłotu, warto zainstalować kropelkowy system nawadniania. W przypadku ukorzenionego już żywopłotu można podlewać go rzadziej, a w okresach suszy zwiększyć częstotliwość nawadniania. Ważne jest to, aby podlewać do korzeni a nie na rośliny, szczególnie podczas gorących dni. Przy częstym i mocnym przycinaniu żywopłotów kluczowe jest nawożenie. Najbezpieczniejszy jest kompost rozkładany dookoła roślin na wiosnę. Można też sięgnąć po nawóz dedykowany do żywopłotów. Należy go zastosować również w czerwcu i pod koniec lipca.

Na co zwrócić uwagę wybierając nawilżacz powietrza do domu?

Suche, mocno podrażnione oczy oraz kaszel to pierwsze objawy świadczące o tym, że powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych jest zbyt suche i jak najszybciej należy podjąć skuteczne działania zmierzające do poprawy sytuacji. Warto przy tym pamiętać o tym, że jakość powietrza (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz) ma bardzo duży wpływ nie tylko na komfort życia, ale również na zdrowie.

Jak skutecznie walczyć z nadmiernie suchym powietrzem w pomieszczeniach?

Najczęściej problem z suchym powietrzem pojawia się w okresie grzewczym, kiedy to pojawia się mnóstwo problemów nie tylko ze strony układu oddechowego. Pogarsza się w takim przypadku również jakość cery, organizm również jest tak osłabiony że nie jest w stanie pracować na najwyższych obrotach. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup najwyższej jakości nawilżacza powietrza, który raz na zawsze pozwoli zapomnieć o przykrych dolegliwościach związanych ze zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniach (najbardziej optymalna dla zdrowia wilgotność powietrza powinna wynosić 40-60%).

Nawilżacze powietrza – rodzaje

Wszystkie obecnie dostępne na rynku nawilżacze powietrza można tak naprawdę podzielić na trzy grupy:
– nawilżacze parowe są bardzo proste w działaniu, opartym na nagrzaniu wody przy pomocy specjalnej grzałki – po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wydziela się para wodna. Te urządzenia uznawane są za najbardziej wydajne, choć do ich działania niezbędna jest energia elektryczna (co z kolei przyczynia się do wygenerowania nie małych kosztów eksploatacyjnych);
– nawilżacze ultradźwiękowe w swoim działaniu zostały zaprojektowane tak, by cząsteczki wody, w ten sposób tworząc mgiełkę, która nawilża powietrze. Są nie tylko skuteczne w działaniu, ale również ich obszar działania jest dość szeroki (do 30 m2);
– nawilżacze ewaporacyjne są nie tylko skuteczne, ale również stosunkowo tanie w eksploatacji. Są to nawilżacze które w najzdrowszy i najbardziej naturalny sposób nawilżają pomieszczenie.

Czym się kierować wybierając nawilżacz powietrza?

Decydując się na zakup nawilżacza powietrza warto zastanowić się nad wyborem urządzenia z dodatkowymi możliwościami np. jonizacją (co pozwoli na efektowne pozbycie się elektrosmogu z pomieszczeń). Ciekawym rozwiązaniem może być także zakup urządzenia łączącego w sobie funkcję nawilżacza oraz oczyszczacza powietrza. Na rynku jest tak duży wybór tego rodzaju urządzeń, że z pewnością po intensywnych poszukiwaniach każdy znajdzie coś idealnie dostosowanego do własnych potrzeb.