Czy alpaki lubią być głaskane? Poznaj charakter alpak!

Alpaki należą do najbardziej przyjaznych ludziom zwierząt, jednakże na ich temat wciąż krąży wiele mitów. Niegdyś hodowane głównie na futro, dziś dla wielu są odpowiednikiem psa, z którym można spędzić czas. Z artykułu dowiesz się, dlaczego alpaki są tak uwielbiane, na czym polega alpakoterapia i jak przygotować się na pierwszą wizytę w hodowli alpak.

 

Alpaki – charakterystyka 

Alpaki to zwierzęta stadne, hodowane w warunkach gospodarczych już od 6 000 lat. Dorosłe alpaki mogą ważyć nawet 80 kilogramów, a ich wzrost nie przekracza zazwyczaj 1 metra. Wyróżnia je przyjazny charakter. Wbrew powszechnej opinii, nie są agresywne i raczej nie zdarza się, by pluły na ludzi. Takie zachowania są znakiem rozpoznawczym lam, które wizualnie są podobne do alpak  to zapewne główny powód strachu niektórych osób.

Już pierwsze zetknięcie się z tymi zwierzętami potrafi całkowicie zmienić ich postrzeganie. Oczywiście nie znaczy to, że nie zareagują na zaczepki i pozwolą się przytulać od pierwszych chwil spotkania. Na samym początku trzeba liczyć się z ich nieśmiałością, dlatego pozwólmy im zachować dystans. Niech podejdą same, kiedy będą gotowe i upewnią się, że nie stanowimy dla nich żadnego zagrożenia. Dobrym pomysłem na przełamanie pierwszych lodów jest poczęstowanie alpaki smakołykiem i pozwolenie jej na poznanie naszego zapachu. Warto spróbować się maksymalnie przy tym odprężyć, aby nie stresować zwierzęcia. Na farmy alpak raczej nie zaleca się przynoszenia swoich smakołyków, chyba, że zostanie to wcześniej uzgodnione z właścicielem. Na miejscu zazwyczaj nie brakuje przysmaków. Jeżeli nie jest to nasza pierwsza wizyta, możemy być pewni ciepłego powitania przez bujne czupryny, a wtedy pogłaskanie zwierzęcia będzie stanowiło obopólną korzyść.

Co lubią alpaki? Trzeba pamiętać o tym, że alpaki  tak samo jak ludzie  mają swoje osobowości. Każde spotkane przez nas zwierzę będzie nieco inne  jedno może wcale nie zgodzić się na kontakt fizyczny, drugie będzie jadło nam z ręki od pierwszych chwil spotkania. Kluczem do sukcesu jest rozpoznanie oraz uszanowanie granic.

Alpakoterapia – na czym polega?

Alpakoterapia może nie jest tak popularna jak inne zooterapie, ale zmienia się to z roku na rok. Na początku zdania co do jej skuteczności były podzielone, od jakiegoś czasu natomiast badania wykazują jednoznacznie, że przynosi ona wymierne korzyści pacjentom. Towarzystwa alpak często szukają osoby przygnębione i smutne, a chwile spędzone na farmie pozwalają zapomnieć o codziennych problemach. Niektóre hodowle jednak umożliwiają profesjonalną terapię, która pomaga radzić sobie z depresją, nerwicą, zespołem stresu pourazowego czy stanami lękowymi. Alpakoterapia zyskała również popularność wśród rodziców dzieci z zespołem Aspergera, ADHD czy autyzmem, ponieważ obecność tych przyjaznych futrzaków pozwala zniwelować niektóre objawy. Każdy psychiczny dołek stanowi dobrą wymówkę, aby spróbować odwiedzić alpaki, które być może okażą się wybawieniem od wielu stresów i negatywnych myśli.

(Visited 1 times, 1 visits today)